Alfa Basım Yayım Dağıtım Ltd. Şti. başlangıçta özellikle üniversite ve yüksekokullar için her türden referans kitaplarına yönelik olarak sürdürdüğü çalışmalarının kapsamını zaman içerisinde genişleterek yayıncılık sektöründeki öncü isimlerden birisi haline geldi. Bünyesinde bulunan Everest Yayınları, Artemis Yayınları, Kapı Yayınları, Büyülü Fener Yayınları ve Mona Kitap ile Alfa Yayın Grubu, sektörün endüstriyel standartlarını koymaya çalışan köklü bir yayın grubudur.

Felsefe, Tarih, Bilim ve Başvuru başta olmak üzere, 20’den fazla konu alanında yayım faaliyetini sürdüren Alfa Yayınları, çağdaş bir vizyon anlayışıyla, bugüne kadar yayımladığı 3500’den fazla kitap ve yüzlerce yazarıyla yayıncılık sektöründe gücünü pekiştirerek lider konumda yer almaktadır.

2000 yılında Alfa’nın tescilli markası olarak kurulan Everest Yayınları Çağdaş Dünya Edebiyatı, Türk Edebiyatı, Modern Klasikler, Sanat, Dünya Klasikleri, Şiir, Siyaset, Anı, Kültürel İncelemeler, Biyografiler türünde eserler sunarken birincil amacı seçkin yazarların seçkin eserlerini yayınlayarak 18 yıldır iyi metinlerin adresi, bir süre sonra da merkezi haline gelmiştir.

‘Vadedilen Romanlar Diyarı’ sloganıyla 2003 yılında okurla buluşan Artemis Yayınları, dünyada yoğun ilgi gören türleri, ülkemizdeki sevenleriyle buluşturmaya başladı. Polisiye, gerilim, aşk, macera, fantastik ve bilimkurgu türündeki romanlardan özenle seçtiği, çok sayıda kitabın yer aldığı seçkin bir koleksiyon oluşturdu.

2004 yılında kurulan Kapı Yayınları, Şark medeniyetinin ışığını, rengini, doğru bir şekilde sunmak, modern insanı gelenekle buluşturmak, Doğu ve Batı kültürlerini birbirine anlatabilmek için yola çıktı.

Büyülü Fener Yayınları, çocuklara ve gençlere özgün ve kaliteli kitaplar sunmak amacıyla 2004 yılında kuruldu. Büyülü Fener çocuklarımızın hayal gücünü harekete geçirerek öğretmekten çok eğlendirmek ve kitap okumayı sevdirmek ilkesini benimsemiştir.

Mona Kitap, hareketli, cesur, yenilikçi, var olana alternatif ve modern bir yayınevi olarak yayın hayatına başladı. Türkiye yayın hayatına yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen Mona Kitap, hem popüler yazarları kitapseverlerle buluşturmak, hem de yeni ve orijinal isimleri keşfetmek için yola çıktı.

Everest Yayınları, Kapı Yayınları, Artemis Yayınları, Büyülü Fener Yayınları ve Mona Yayınları ALFA YAYIN GRUBU’nun tescilli markalarıdır.