75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2021 Kitap Yılınız Olsun
           
Napoleon Efsanesi

Napoleon Efsanesi

Klasikler

Çevirmen: Fatih Yücel
Cilt Durumu: Ciltsiz
Sayfa Sayısı: 358
Ebat: 13,5 X 19,5
Barkod: 9786051854663
Stok Durumu: Stokta Var
47,00₺ %35 İndirim 30,55₺

Napoleon Efsanesi

"Bu kadar kuvvetli olan bu muazzam ruh, küçük ve solgun, zayıf, neredeyse çelimsiz bir bedene zapt edilmişti. Bu adamın bu kadar zayıf bir bedenle faaliyeti ve yorgunluklara tahammülü, ordusuna imkanın sınırlarının öterinden çıkmış gibi gelmekteydi. Askerlerine telkin ettlği muazzam şevk ve heyecanın temellerinden biri buydu."

 

Napoléon Efsanesi, Napoléon mitinin yaratılmasındaki temel metinleri Türkçede ilk kez bir araya getiriyor ve Napoléon Bonaparte hakkında, Fransız edebiyatının iki büyük yazarı Stendhal ve Balzac tarafından kaleme alınmış üç farklı eserden oluşuyor.
Kitap, Napoléon’un ordusunda bizzat görev alan ve Rusya Seferi’ne katılan Stendhal’in yazdığı ayrıntılı ve gerçekçi bir biyografi olan Napoléon’un Yaşamı; “Edebiyatın Napoléon’u” olarak bilinen Balzac tarafından yazılmış, Napoléon’un ordusunda seferlere katılmış eski bir askerin ağzından Napoléon ve savaşları hakkında hayalperest, coşkulu bir hikâye ve yine Balzac tarafından Jean-Louis Gaudy müstear ismiyle bir araya getirilmiş Napoléon’a ait vecize ve fikirlerden oluşuyor.

 
“On üç buçuk senelik muvaffakiyet, Büyük İskender’i çılgına çevirmiştir. Tam tamına aynı sürelik bir coşku Napoléon’da da aynı çılgınlığa sebep olmaktaydı. Aradaki tek fark, Makedonyalı kahramanın ölüm saadetine erişmiş olmasıdır. Napoléon’a Moskova Harbi’nin akşamında bir kurşun isabet etmiş olsaydı, ondan geriye ne büyük bir şan kalırdı!”
Stendhal

“Mısır yolunda Toulon’a vardık. İngilizler bütün donanmalarını denize sürmüşlerdi. Ancak hepimiz gemiye çıktığımızda Napoléon bize şunu söyledi: ‘Bizi göremeyecekler; bundan böyle bilmelisiniz ki, generalinizin gökte bize yol gösteren ve bizi himaye eden bir yıldızı vardır!’”
Honoré de Balza

Basim Tarihi: 02.03.2020
Son Basim Tarihi: 02.03.2020
Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
Grafiker: Emir Tali
Kapak Türü: Karton
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.