75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2021 Kitap Yılınız Olsun
           
Kuralların Ütopyası

Kuralların Ütopyası

Teknoloji, Aptallık ve Bürokrasinin Gizli Zevkleri Üzerine

Çevirmen: Muammer Pehlivan
Cilt Durumu: Ciltsiz
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14 X 21
Barkod: 9786051850078
Stok Durumu: Stokta Var
32,00₺ %35 İndirim 20,80₺

Kuralların Ütopyası

Sonu gelmeyen kurallara, düzenlemelere, prosedürlere ve bürokrasiye duyduğumuz arzunun kaynağı nedir? Nasıl oldu da internet çağında bile form doldurmaktan başımızı kaldıramaz hale geldik? Yoksa devlet şiddeti denen olgunun kaynağı burada mı?

Antropolog, düşünür ve aktivist David Graeber bu sorulara yanıt ararken günümüz bürokrasisinin güdümlediği tekinsiz ve şaşırtıcı ilişki türlerini inceleyip bunların biz farkına varmadan hayatımızı nasıl şekillendirdiğini gözler önüne seriyor. Gelgelelim oldukça riskli bir iddia ortaya atarak bürokraside sapkınca çekici –ve hatta romantik– bir unsur olabileceği görüşünü de irdeliyor.
Sağ kanat ekonomi siyasetinin yükselişinden Sherlock Holmes ve Batman gibi kahramanların iç dünyamızda bulduğu karşılığa kadar birçok güncel konuyu ele alan Kuralların Ütopyası, Foucault’nun, Marx’ın geleneğini sürdüren güçlü bir sosyal teori çalışması. Ancak popüler kültüre yönelik çarpıcı ve zeki analizleriyle de Zizek’i aratmıyor.
Daha iyi, daha özgür bir yaşam hayal etmek arayışıyla çağımızın en temel sorunlarını ele alan Kuralların Ütopyası, resmi belgeler yığını altında ezildiğimiz günümüzde, örtük şiddet tehdidi altında boyun eğdiğimiz kurumlara, müesseselere yönelik ciddi bir sorgulama başlatıyor.

“David Graeber parlak ve son derece özgün bir siyaset düşünürü.”
-Rebecca Solnit

“Kapitalizmin bürokrasiyle yaşadığı aşk macerasına karşı ince, canlı, ters bir taarruz.”
-Cory Doctorow, Boing Boing

Basim Tarihi: 10.05.2016
Son Basim Tarihi: 10.05.2016
Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
Yayına Hazırlayan: Cem Alpan
Grafiker: Emir Tali
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Karton
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.