75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2021 Kitap Yılınız Olsun
           
Kuantum Ansiklopedik Sözlük (Ciltli)

Kuantum Ansiklopedik Sözlük (Ciltli)

Yayınevi: Alfa Yayınları
Çevirmen: Ömür Akyüz
Cilt Durumu: Ciltli
Sayfa Sayısı: 655
Ebat: 16 X 23
Barkod: 9786254494024
Stok Durumu: Stokta Var
99,00₺ %35 İndirim 64,35₺

Kuantum Ansiklopedik Sözlük (Ciltli)

Bu kitap, mikro-dünyanın yüz yılı aşan bilimsel incelenişinin hızlı gözden geçirilişini tarihsel bir görünüm içine yerleştirmeyi amaçlıyor. Ansiklopedik bir sözlük şeklinde düzenlenen kitapta tüm teknik terimler alfabetik sırasıyla eksiksiz açıklanmakta. İlk tanışılan atomaltı parçacık olan elektronun 1897’deki keşfinden  günümüzdeki Parçacık Fiziğinin Standart Modeline kadar kuantum mekaniğini meydana getiren tüm bileşenlerin yer aldığı kitap günümüzdeki fizik problemlerini de özetliyor. 
“Kuantum, Latincede “kemiyet, miktar” anlamına gelen quantum kelimesinin,
Max Planck tarafından ışık için önerdiği enerji “topakları”ndan genelleyerek (ana metnin ilgili maddelerinde de açıklandığı şekilde) açısal momentum, enerji ve eylem gibi fiziksel niceliklerin bir sistemde yalnızca belli yalınık değerler alışını niteleyen ve Batı dillerinde aynen kullanılan terimin “Türkçeleştirilmişi”dir. Latince çoğulu
(İngilizcesi de) quanta’dır.”  
–R. Ömür Akyüz (çevirmen)   
“Gribbin yüz yıllık parçacık fiziği kuramlarını A’dan Z’ye anlatmakta.” 
–Natural History
“Bu kitap, kuarkları anlamakta güçlük çekenler ve fizikteki önemli olayların kısa bir özetini arayanlar için muhteşem bir referans çalışması sunuyor.”  
–Scientific American
Pek çok popüler bilim kitabı yazmış olan ünlü İngiliz fizikçi Gribbin’in parçacık fiziğinin karmaşık dünyası üzerine yazdığı bu eser, sıradan okurlar için yazılmıştır. Kitap, konuyu tarihsel perspektife yerleştiren bir giriş makalesinin ardından kapsamlı bir ansiklopedik sözlük ve kısa bir kaynakçayla birlikte, bilim ve tarihteki önemli tarihleri gösteren zaman çizelgelerini de içerir.”
–Library Journal

 

Basim Tarihi: 14.10.2021
Son Basim Tarihi: 14.10.2021
Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
Yayın Yönetmeni: Mustafa Küpüşoğlu
Editör: Kerem Cankoçak
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Sert Kapak
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.