75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2021 Kitap Yılınız Olsun
           
Kilimin Sembolleri - Ciltli

Kilimin Sembolleri - Ciltli

Unutulmuş Bir Dilden Kesitler

Cilt Durumu: Ciltli
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 30,5 X 24,5
Barkod: 9786051717166
Stok Durumu: Stokta Var
190,00₺ %35 İndirim 123,50₺

Kilimin Sembolleri - Ciltli

AHMET DİLER 
MARC-ANTOINE GALLICE

MÖ 8000’lerde Yakındoğu’da bir mucize olarak ortaya çıkan kilim, Balkanlar’dan Çin’e kadar neredeyse bütün toplumları etkiledi. Otuz yıllık karşılaştırmalı araştırmaların ürünü olan bu eser, ilkel animizmden miras kalan kilim sembolizmini gözler önüne seriyor.
Gezgin-yazar Jacques Lacarrière’e göre
“Kilimler, bir manzara, bir bitki, bir hikâye ya da korku ve arzuları içeren ortaçağ armalarını andıran bir semboller dünyasına aittir. Motiflerinde ölüm korkusuna, doğurganlık arzusuna rastlanır.
Toprağın bereketine, kadının doğurganlığına, ruhların ve gökyüzünün himayesine, bitkiler ve hayvanlar âleminin hoşgörüsüne, sessiz yakarışlar okunur, neredeyse duyulur. Bereketin sürekli tehlikede ve açlığın kapıda olduğu, maddi açıdan zayıf ve çetin olan bu dünyada fakirlik, simgelerin zenginliğiyle telafi edilmektedir. Gülden yıldızlara, kurttan ejdere karşımızda Anadolu’nun göçebe topluluklarının yaşamsal simgeleri vardır. O topluluklar ki, basit bir yapağıdan yola çıkıp yazgıya karşı bu ipleri, bu dokuları, koruyan ve bilgelik içeren bu figürleri ortaya çıkarmayı bilmişlerdir.”

 

Basim Tarihi: 10.05.2018
Son Basim Tarihi: 10.05.2018
Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Ciltli
Kağıt Türü: Kuşe
Türü: Renkli, Resimli
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.