75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2021 Kitap Yılınız Olsun
           
Derviş ve Komutan

Derviş ve Komutan

Özgürlük - Güvenlik Sarkacındaki Türkiye'nin Kimlik Sorunsalı

Yayınevi: Alfa Yayınları
Cilt Durumu: Ciltsiz
Sayfa Sayısı: 434
Ebat: 13,5 X 19,5
Barkod: 9789752975064
Stok Durumu: Stokta Var
35,00₺ %35 İndirim 22,75₺

Derviş ve Komutan

Bu kitap, Soğuk Savaş sonrasında Türkiye'de etnisite/dinsellik ile ordu arasında yaşanan gerilimlerin nasıl demokrasiyi ve dış politikayı dışladığının, tıkanmışlığa ve kısmen de tutsaklığa sürüklediğinin öyküsünü anlatmaktadır.

Araştırma, Türkiye'deki "kimlikler sorunu" kadar, onun ötesinde Türkiye'nin kendi kimliğinin sorunsalını siyaset biliminin postmodern açılımları doğrultusunda irdelemektedir. Kendini arayan bir ülkenin serüveni, o ülkeyi seven aydın ve dürüst bir bilim adamının kaleminden, çağdaş çözüm yolları ve ileriye yönelik öngörüleriyle ilk kez bu kapsamda işlenmektedir.

Mim Kemâl Öke, Türk millî kimliğini en kestirme yoldan tanımlayan "alperen" sözünde içkin "alp"likle (Komutan), "eren"lik (Derviş) arasındaki fay hattı kırılmalarının çoğulcu demokrasi içinde Türkiye'de nasıl giderilebileceğinin tasası ve gayretiyle kaleme aldığı bu çalışmasında kendi kimlik haritasının oluşum ve yansımalarını bilimsel denemenin kimyasına sızmış otobiyografik yüzleşme olarak okuyucuyla paylaşıyor.

Basim Tarihi: 11.10.2004
Son Basim Tarihi: 11.10.2004
Kaçıncı Baskı: 1.baskı
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Karton
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.