75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2021 Kitap Yılınız Olsun
           
Selanik

Selanik

Hayaletler Şehri

Yayınevi: Alfa Yayınları
Cilt Durumu: Ciltsiz
Sayfa Sayısı: 650
Ebat: 13,5 X 21
Barkod: 9786051068282
Stok Durumu: Stokta Var
75,00₺ %35 İndirim 48,75₺

Selanik

Duff Cooper Ödülü (2004)
Runciman Ödülü (2004)

“Osmanlı döneminin kozmopolitliğine vurgu yapan ve kentin çok kültürlü dinamizmine saygıyla yaklaşan Mazower, Balkanlar literatürünün yerleştirdiği “antik kökenli nefret” mitini pekiştiren şablonları çökertmeye girişiyor. Selanik’te, sıcak yaz günleri, deri ceketleri içinde şüphe uyandıran adamlarıyla karanlık arka sokaklar, bar kavgaları ve Balkan Savaşları’nın gölgesinde yaşanan gizli hazlarıyla okuru cezbeden, heyecanlandıran ve eninde sonunda korkutan bir kültür var. Mazower, ince bir zekânın ürünü duyarlı metni Selanik’te, Osmanlı İmparatorluğu ve II. Dünya Savaşı öncesindeki Balkanlar hakkında dış dünyadaki önyargıları düzeltmeye çalışan tarihçiler tarafından genellikle ihmal edilen okur kitlesini hedefliyor... Mazower kendine özgü ustalığını, Selanik’in Osmanlı kentinden ulusal bir Yunan kentine dönüşmesini açıklarken sergiliyor.”
Prof. Dr. Isa Blumi, Reinstating the Ottomans: Alternative Balkan Modernities, 1800-1912

“Osmanlı İmparatorluğu’nun alışılmadık, artık yok olmuş kozmopolitliğinin örneği haline gelmiş bir kentin kapsamlı, şefkâtle yazılmış yaşam öyküsü.”
The Baltimore Sun

“Bu Balkan kentinin talih ve talihsizliğine görkemli bir yolculuk. Mazower, karmaşık Selanik tarihini renkli bir goblen gibi dokuyor… ”
Publishers Weekly

“Sadece Avrupa değil tüm insanlık tarihinde eşsiz bir kent üzerine muazzam bir kitap. ”
Jan Morris, The Guardian 

Basim Tarihi: 13.12.2013
Son Basim Tarihi: 18.12.2020
Kaçıncı Baskı: 2.Baskı
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Karton
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.