75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2020 kitap yılınız olsun
Ana Sayfa Edebiyat Biyografi Nesimi Usuli Ruhi
Nesimi Usuli Ruhi

Nesimi Usuli Ruhi

Abdülbâki Gölpınarlı Kitaplığı

Cilt Durumu: Ciltsiz
Sayfa Sayısı: 232
Ebat: 11 X 15,5
Barkod: 9786055107390
Stok Durumu: Stokta Var
16,00₺ %30 İndirim 11,20 ₺

Nesimi Usuli Ruhi

Klasik Edebiyat ve Tasavvuf Tarihi alanlarında çok önemli bir yere sahip olan Abdülbâki Gölpınarlı, Divan Edebiyatının asırlar boyu çok sevilmiş üç önemli temsilcisi Nesimi, Usûlî ve Rûhî’yi okuyucuyla buluşturuyor. Hurûfîliğin kurucusu Fazlullah’ın halifesi olan Nesimi, Mansur gibi “Ene’l Hak-Ben Tanrı’yım” türünden aşın bulunan sözleri sebebiyle derisi yüzülerek öldürülmüştür. Türk Edebiyatında kendisinden sonra birçok şairde Nesimî’nin etkisi görülür. Usûlî de Nesimi’nin takipçilerindendir. Sûfî şairler gibi temiz bir sevgiye sahiptir ve güzellerde mutlak güzelliği seyreder.

Divan şiirinin en büyük şairlerinden Bağdatlı Rûhi’nin beyitlerindeyse haksızlığa hiç tahammül yoktur. Ham sofular, menfaat uğruna mescide gidenler, büyüklenen süfiler onun acı sözlerinden nasibini alır. Varlık kervanının göçeceği konak, mademki yokluk çölüdür, kervanına da yuf, kervanbaşına da der...

Hurufilik üçlemesi denebilecek bu kitapta üç şairin de Osmanlı toplumunu ve zamanım aşıp evrensel bir sadaya kavuşan mısralarını Abdülbâki Gölpınarlı’nın kılavuzluğunda okumak büyük bir fırsat. 

Basim Tarihi: 14.05.2014
Son Basim Tarihi: 14.05.2014
Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
Yayına Hazırlayan: Rıfat Özçöllü
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Karton
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.