75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2020 kitap yılınız olsun
           
Selahaddin'in Kitabı

Selahaddin'in Kitabı

Yazar: Tarık Ali
Çevirmen: Mehmet Harmancı
Cilt Durumu: Ciltsiz
Sayfa Sayısı: 386
Ebat: 13,5 X 19,5
Barkod: 9789753166874
Stok Durumu: Stokta Yok
13,89₺ %35 İndirim 9,03₺

Selahaddin'in Kitabı

Selâhaddin Eyyubi, Kahire ve Şam sultanı. İslam dünyasının en büyük hükümdarlarından biri. Kudüs'ü Haçlıların elinden kurtaran Kürt savaşçı. 

Tarık Ali bu tarihsel romanında Selâhaddin Eyyubi'yi, "Yalan ve gerçek aynı yatakta sarmaş dolaş olmuşlarsa, onları birbirinden ayırmak çok güçtür," diyen Yahudi sır katibi İbn Yakub'un ağzından yorumluyor. Sultan'ın hayatı aynı zamanda onun cihadını, cihadı da hayatını yansıtıyor. Biz de Ortaçağ'da geniş bir coğrafyada, İslam düzeninin zengin, karmaşık, etkileyici ve aynı zamanda açıklayıcı destanını okuyoruz. Üstelik, Selâhaddin'in Mısır'daki Fatımi Hanedanı'nı çökertip Suriye ve Mısır Sultanlığı'na getirilmesinden Kudüs'ü almasına kadar yaşanan tarihi dönemdeki olayların hikâyesi tam bir dedektif romanı akıcılığında; erkekleri, kadınları, hadımları ve cariyeleriyle bir erotik roman tadında. Dahası, İslam dünyasının bu ilk büyük cihadının öyküsü, kale duvarlarının arkasında toplanan savaş meclislerinde alınan gizli kararlardan ordu karargâhlarında pişen yemeğin tadına kadar, görsel bir şölen lezzetinde. 

Selâhaddin'in Kitabı, Tarık Ali'nin esas olarak Batı Hıristiyanlığı ile İslam dünyası arasındaki uzun süreli karşılaşmayı işlediği dörtlemenin ikinci kitabı. Edward Said'e göre, bu çok eski döneme ait hikâye, hayal bile edemeyeceğimiz kadar bize yakın olayları karakterleriyle, Kahire, Şam ve Bağdat'taki güncel olayları izleyenlere hiç de yabancı gelmeyecek kadar çağımıza ait bir anlatı.

Basim Tarihi: 01.10.2000
Son Basim Tarihi: 01.10.2000
Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
Orijinal Adi: The Book of Saladin
Yayına Hazırlayan: Pınar Savaş
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Karton
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.