75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2020 kitap yılınız olsun
Ana Sayfa Edebiyat Oyun Evliya Çelebi
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Cilt Durumu: Ciltsiz
Sayfa Sayısı: 430
Ebat: 13,5 X 19,5
Barkod: 9786051418940
Stok Durumu: Stokta Var
29,00₺ %30 İndirim 20,30 ₺

Evliya Çelebi

SEMİH TEZCAN’IN SUNUŞUYLA

400 yıl evvel yaşamış büyük seyyah Evliyâ Çelebi’nin Seyahatnâme’si, Türkçe edebiyatın yüz aklarından Behçet Necatigil’in de ilgisini çekecekti elbette. Daha önce Naîmâ’sını yayınladığımız usta Necatigil’in yeni bir radyo oyununu okuyucunun beğenisine sunuyoruz. 

Necatigil, yüksek dil görgüsüyle Evliyâ’nın yaşadığı dönemi radyolarının başında bekleyen dinleyicilere aktarıyor. Bunu yaparken de, el aldığı Seyahatnâme’yi yeniden üretiyor. Bu metnin “sesi” tıpkı Naîmâ’da olduğu gibi, kulağımızda çın çın çınlıyor. 


“Behçet Necatigil, Evliyâ Çelebi’nin hem gerçekçiliğini hem de mizahını çok iyi kavramış, uygun biçimde diziye yansıtmıştır. Necatigil bu eseriyle Seyahatnâme’nin bir tür özünü –özetini değil, özünü– çıkarıp dinleyiciye sunmuştur. Şimdi de bu eser okuyucuya sunulmaktadır. […]

Necatigil, Evliyâ Çelebi radyo oyunları dizisiyle Türk edebiyat tarihine girecek güzel bir başlangıç yapmıştır. Bugün elimizde eski yayınlara göre çok daha iyi, güvenilir bir Seyahatnâme yayını bulunuyor. Daha pek çok yazar için Necatigil’i örnek almak, Seyahatnâme’den konular alıp işlemek fırsatı var.”

SEMİH TEZCAN

Basim Tarihi: 07.09.2015
Son Basim Tarihi: 07.09.2015
Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
Yayına Hazırlayan: Mehmet Said Aydın
Grafiker: Beste Doğan
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Karton
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.