75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2021 Kitap Yılınız Olsun
           
Şiir ve Mitologya

Şiir ve Mitologya

Cumhuriyet Dönemi Şiirinde Yunan ve Latin Mitologyası

Cilt Durumu: Ciltsiz
Sayfa Sayısı: 376
Ebat: 13,5 X 19,5
Barkod: 9786051854700
Stok Durumu: Stokta Var
39,00₺ %35 İndirim 25,35₺

Şiir ve Mitologya

Şiir ve Mitologya’da mitosların, Antik Yunan ve Latin uygarlıklarının kaynakları kabul edilen temel metinlerin Cumhuriyet dönemi şiirinde bulduğu yansımalar ve günümüz şiirine dek uzanan etkileri Nâzım Hikmet’ten Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya, Oktay Rifat’tan Melih Cevdet Anday ve Behçet Necatigil’e zengin örneklerle sunuluyor.
Şiir ve Mitologya, mitos ve mitologya kavramları, sanat ve mitos arasındaki bağlar; psikanaliz, arketipçi kuramlar, mythopoetik yöntem, feminist mit eleştirisi gibi mitosa dair felsefi ve psikolojik yaklaşımlar konusunda sağlam bir kuramsal çerçeve sunuyor.
Afacan, Cumhuriyet dönemi şiirinde özellikle 1950’li yıllar ve sonrasında mitologyadan beslenen yetkin yapıtların öne çıkarak şiirlerin anlam katmanlarını zenginleştirmesi üzerinde durarak konuyu derinlemesine ele alıyor. 
Aydın Afacan’ın, Cumhuriyet dönemi şiirini kuşatan, “yabancı” sayılan birtakım öğelerin modern şiirde evrensel anlatım gereçlerine dönüştürülebileceğini gösteren, alanında ilk olan bu oylumlu çalışması, şiir ve mitologya ilişkisine temel bir giriş niteliğinde.

Basim Tarihi: 03.06.2020
Son Basim Tarihi: 03.06.2020
Kaçıncı Baskı: 2.Baskı
Editör: Murat Çelik
Grafiker: Emir Tali
Sayfa Tasarımı: Muzaffer Aysu
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Karton
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.