75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2021 Kitap Yılınız Olsun
           
Osmanlı İmparatorluğu ve İslam (Ciltli)

Osmanlı İmparatorluğu ve İslam (Ciltli)

Bir İmparatorluk Bir Din

Cilt Durumu: Ciltli
Sayfa Sayısı: 416
Ebat: 14 X 21,5
Barkod: 9786254493362
Stok Durumu: Stokta Var
60,00₺ %35 İndirim 39,00₺

Osmanlı İmparatorluğu ve İslam (Ciltli)

Bu çalışmanın tespitlerinden biri de Osmanlı medresesinin İbn Arabîci bir gelenek üzerine kuruluşu ve bunun bütün Osmanlı asırlarını nasıl etki altına aldığı meselesidir.

“Osmanlı İmparatorluğu’nun İslam’la ilişkisi konusunun belki merkeze alınması gereken asıl boyutu, diğer kesimlerle olan sıkı bağlantısı ve onları domine etmesi itibariyle devletin İslam algısıdır. Bu sebeple çalışma, Osmanlı merkezi yönetiminin bizzat söz konusu ilişkinin merkezinde olduğunu göstermeye çalışmıştır. Devlet diğer sektörlerle ilişkilerinde daima üstte olduğunu hissettirmektedir. O sektörler de devletle, hatta birbirleriyle olan ilişkilerini son tahlilde buna göre düzenlemek ve yürütmek zorunda olduklarının bilinci içindedirler.
Bu sebeple Osmanlı devletinin ne kadar eski, köklü, güçlü, çeşitli bir siyasal ve dinî gelenekler manzumesinin ve ideolojisinin mirasçısı olduğunu yansıtan klasik metinler yer yer metin içerisinde zikredilmiştir. Bu metinler belki bizim sayfalar dolusu söylediklerimizden daha açıklayıcı ve kullandıkları dille kendi zihniyet dünyalarını yansıtan metinlerdir. Böylece okuyucu onları kendi ifadeleri ve mantıkları doğrultusunda bizzat görebilme imkânına sahip olmaktadır.”

–Ahmet Yaşar Ocak

Basim Tarihi: 11.06.2021
Son Basim Tarihi: 11.06.2021
Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
Editör: Haşim Şahin
Grafiker: Adnan Elmasoğlu
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Sert Kapak
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.