75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2020 kitap yılınız olsun
           
Osmanlı Deniz Mutfağı (Ciltli)

Osmanlı Deniz Mutfağı (Ciltli)

Cilt Durumu: Ciltli
Sayfa Sayısı: 195
Ebat: 24 X 19,5
Barkod: 9786051066868
Stok Durumu: Stokta Yok
26,85₺ %35 İndirim 17,45₺

Osmanlı Deniz Mutfağı (Ciltli)

Osmanlı’da Yemek Kültürüne Dair En Başarılı Kitap…

BOOK GOURMAND 2012 EN İYİ BALIK VE DENİZ ÜRÜNLERİ KİTABI

Tüm kültür değerlerimizde olduğu gibi yemek kültürümüzün de gelecek kuşaklara aktarılmayınca unutulup gittiğini, hele bu kültür mutfak kültürü gibi sözlü ve uygulamalı bir kültür olunca bu kaybın daha hızla gerçekleştiğini yaşıyor ve görüyoruz. Yemekler aynı zamanda birer kültür elçisidir. Bu nedenle çalışmamız bu kültürel erozyonu durdurmaya yönelik küçük bir çaba olarak okunmalıdır.

Bu çalışma geçmiş ile günümüz arasında kültürel bağların yeniden kurulmasına katkı sağlamak, halkımızın ilgisini balık ve deniz ürünlerine çekmek ve deniz mutfağının yaşatılması için eski bilgilerin ve tariflerin yaygınlaşmasını sağlamak için kaleme alınmıştır.

Burada Osmanlı dönemine ve coğrafyasına ait deniz mutfağıyla ilgili bilgileri bir araya getirmeye ve bu mutfağı gözler önüne sermeye çalıştık. Geçmişte yapılan balık yemeklerini yapılış biçimlerine ve lezzetlerine sadık kalma gayretiyle günümüz mutfağına taşımak kitabın ana amaçlarından birisi oldu. Kitaptaki tarifler Osmanlıca orijinal metinleri esas alınarak şef Yunus Emre Akkor tarafından günümüz mutfağına uyarlanmıştır.

Basim Tarihi: 14.02.2013
Son Basim Tarihi: 14.02.2013
Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
Yayın Yönetmeni: Mustafa Küpüşoğlu
Grafiker: Begüm Çiçekçi
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Sert Kapak
Kağıt Türü: 1. Hamur
Türü: Renkli
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.