75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2021 Kitap Yılınız Olsun
           
Mührün Gücü

Mührün Gücü

İlk Türk İslam Devletlerinde ve Osmanlılarda Bürokrasi

Cilt Durumu: Ciltsiz
Sayfa Sayısı: 616
Ebat: 16 X 23,5
Barkod: 9789752448834
Stok Durumu: Stokta Var
75,00₺ %35 İndirim 48,75₺

Mührün Gücü

Bu kitabın temel konusu Osmanlı bürokrasisi üzerine ve nasıl işlediğine dair bir incelemedir.
Osmanlı bürokrasisi, kendisinden önceki Türk-İslam devletlerindeki sevk, idare ve yönetimlerinin yüzlerce yıllık birikimlerinden süzülmüştür.  Bu birikim sayesinde Osmanlı Devleti, küçük bir beylikten üç kıtada muntazam bir biçimde yönetilen bir “Cihan Devleti”ne dönüştü. Ve bu birikim sayesinde kendi sınırları içindeki farklı din, dil ve etnisiteye mensup milletleri bir arada huzur içinde yönetebildi.  

Bir tarihçi ve arşiv uzmanı olan Necati Gültepe, özenle hazırladığı bu çalışmada çok sayıda belgeyi günışığına çıkarak asırlarca süren Osmanlı bürokrasinin nasıl işlediğini bir bir gözler önüne serer. Sevk ve idarede kâtiblerin nasıl merkezî bir rol oynadığını göstererek kâtiblere dair bilgilerimizi yeniden bir süzgeçten geçirmemizi sağlıyor. Dolayısıyla devleti ayakta tutan tüm unsurlar, mevcut bürokratik kalemlerin ne kadar güçlü olduğu ile doğrudan ilişkilidir. 

Osmanlı bürokrasisi hakkında eksiklerini gidermek ve okumalarını derinleştirmek isteyenlere bu çalışmanın önemli bir açığı kapatarak katkıda bulunacağına inancımız tam.

Basim Tarihi: 26.04.2019
Son Basim Tarihi: 26.04.2019
Grafiker: Adnan Elmasoğlu
Yayın Dili: Türkçe
Kapak Türü: Karton
Kağıt Türü: 1. Hamur
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.