75 Tl ve üzeri Ücretsiz Kargo
2021 Kitap Yılınız Olsun
           
Ağaca Tüneyen Sweeny

Ağaca Tüneyen Sweeny

Çevirmen: Gülden Hatipoğlu
Cilt Durumu: Ciltsiz
Sayfa Sayısı: 310
Ebat: 19,5 X 13,5
Barkod: 9786051417233
Stok Durumu: Stokta Yok
22,00₺ %35 İndirim 14,30₺

Ağaca Tüneyen Sweeny

“. . . pek çok labirent saydım size, ama bunların hiçbiri Flann O’Brien’ın kitabı kadar karmaşık değil. (...) Ağaca Tüneyen Sweeny yalnızca bir labirent değil: kitap, İrlanda romanını yaratmanın pek çok olası yolu üzerine bir tartışma, İrlanda’nın tüm stillerini örnekleyen ya da parodisini yapan düzyazı ve nesir alıştırmalarından oluşan bir repertuvar aynı zamanda.”
Jorge Luis Borges

İrlanda kültürü hakkında alabildiğine komik bir parodi olarak da okunan Ağaca Tüneyen Sweeny (At Swim-Two-Birds), pinti amcasıyla birlikte Dublin’de yaşayan miskin ve derbeder bir üniversite öğrencisinin öyküsünü anlatıyor. Dublin sokaklarında aylaklık eden, fırsat buldukça kafa çeken, ahbaplarıyla felsefi ve edebi konularda sohbet etmeyi seven bu genç, vaktinin çoğunu yatağında okumakla ya da romanını yazmakla geçirir. Yazmakta olduğu romanda, kendisi gibi yatağına düşkün, tuhaf mı tuhaf bir yazar olan başkarakter Trellis de bir roman yazmaktadır. Trellis’in yarattığı ve diğer yazarlardan ödünç aldığı kurgu karakterler zaman içinde kontrolden çıkıp başkaldırarak kötü yazarlığının bedelini ona fena ödetirler...

Flann O’Brien’ın çılgın zekâsı ile İrlandalılara özgü hiciv ve espri anlayışının adeta dizginlerinden boşanmışçasına dans ettiği; absürd, grotesk, kara mizah, mitoloji ve en saf haliyle saçmalığın baş döndürücü bir şekilde harmanlandığı Ağaca Tüneyen Sweeny, tüm bunların yanı sıra, Joyce’un Ulysses’te yaptığı gibi benzersiz bir Dublin betimlemesi sunuyor.

“Hakiki bir mizah duygusuna sahip, gerçek bir yazar.”
James Joyce

Basim Tarihi: 20.08.2014
Son Basim Tarihi: 20.08.2014
Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
Orijinal Adi: At Swim-Two-Birds
Yayın Yönetmeni: Cem İleri
Grafiker: Beste Doğan
Sayfa Tasarımı: Hülya Fırat
Yayın Dili: Türkçe
Orijinal Dili: İngilizce
Kapak Türü: Karton
Kağıt Türü: 1. Hamur
Türü: siyah - Beyaz
Hata bildirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.